İstanbul doğumlu, Ankara barosu avukatlarındandır. Çalışmalarını değerli ustaların atölyelerinde geliştirmiş, Louvre ve Hermitage müzelerinde incelemelerde bulunmuştur. Yedi karma sergide yer almış olan sanatçı, farklı mekanlarda üç kişisel sergi düzenlemiştir. Bu sergisinde figüratif karışık teknik uyguladığı, tual üzerine yağlıboya eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmaktadır.

Pozitif düşüncenin insanın doğayı sevmesinden kaynaklandığını düşünen sanatçı, eserlerinde özellikle denize olan özlem ve sevgisini yansıtmıştır. Resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

Nursel Acar is an Istanbul born lawyer from Law Bar of Ankara. She began her studies with experienced and wellknown artists and made researchs and observations in Louvre and Hermitage Museums. This exhibition is her fourth individual exhibition in Ankara and she had also attended seven mixed exhibitions. The artist prefers oil paint in her figurative style and uses mixed technique applied to canvas.

As she believes that optimist thoughts derives from loving the nature she emphasizes her love and longing to the sea in her artwork. Nursel Acar continues her artwork studies in her own studio.